Nefes Semineri


Hayata gelişimizin ve çıkışımızın habercisi diyorum. Bir solukta geçiyor ömrünüz değil mi ? O soluğa neler sığdırıyorsunuz ? Nerelerde tuttunuz o soluğu nerde çılgınca haykırdınız ? Ya da haykırabildiniz mi? O olmadan yaşayamadığınız ,bir o kadar farkında olmadığımız ,nasıl yaptığımızı bile bilmediğimiz aslında tüm yaşamımız Nefes .... İnsanın kendini ifade ediş biçimi, nefesini fark et kendini farket !!! İnsan varlığı ,her gün, 22.000 kere soluk alır. Solunumun iki amacı vardır. Soluk alma yoluyla ,kan dolaşımına düzenli oksijen sağlamak Nefes çıkarma yoluyla ,asid karbonik denilen bir yanık tortusundan kanı temizlemektir. Oksijen, burun yollarından ,gırtlaktan ve ses tellerınin,soluk borusu ve bronşların bulunduğu hançerden vücuda girer. Burun yolları ,atmosferde uçuşan toz zerreciklerinin geçişini durdurarak ,daha girişte havayı filtre eder ve burun yollarındaki sümükdokular,yalnız tozları tutmakla kalmayıp aynı zamanda mikroplarıda öldüren mukus adındaki bir maddeyi salgılarlar. Bu da ,burundan soluk almanın önemini bir kere daha doğrulamaktadır. Böylece filtre edilmiş ve ılımlı bir ısıyı almış olan hava, sonuç olarak dosdoğru iki ciğere giden bronşlara girer .Bronşlar ,burada, çevresinde kıl gibi kan damarlarından oluşmuş bir ağın bulunduğu bir sürü hücrelere bölünür.

Kan taze oksijeni bu kıl damarlarından emer ve asid karboniği de yine buradan dışarı atar.
Taze ve oksijenlenmiş kan,doğruca ,ciğerlerden kalbe gider ve kalp ,bu kanı, sonunda tekrar düzeltilmeye hazır oksid de karbonla yüklü olarak ciğerlere dönmek üzere ,bedenin bütün kısımlarına gönderir .Bir dolaşım hareketi bu biçimde kurulmuş olur .
Solunumuzu disipline edince zihninizide kontrol altına alma eğiliminde olacaksınız
Dinamik solunum enfeksiyona karşı dayanıklılığınızı arttıracaktır.
Mesela güç harcayacağınız bir harekette bulunacaksanız ,ne yaparsınız? Çok doğaldır ki işe başlamadan ,güç harcamadan önce ,derin soluk alırsınız .
Şu halde,bütün bu gibi durumlarda ,solunumuzu irade dışı olrak kontrol ediyorsunuz demektir.
Şidddetli ve sert bir hreti yapma sırasında bu soluk tutulması ,harcanacak efor üzerinde daha güçlü bir zihin yoğunluğuna olanak vermektedir.
Solunumunuzu irade dışında bir hreket gibi ,yalnızca bilinçaltının kontroluna bağımlı olarak durdurusanız ,bütün beyinsel kuvvetlerinizi harekete geçirmiş olursunuz ;elde etmeği tasarladığınız bedensel başarıya gerekli hareketleri kontrol altına alırsınız .
Bununla beraber ,iyice anlaşılsın ki soluk tutma uygulaması kötüye kullanılmamalıdır. Gerekirse ,kalbinizi ve ciğerlerinizi doktora muayene ettirirsiniz .Soluk tutmayı 40-45 saniyenin üstüne çıkarmak biçimiyle kendinizi zorlamayınız .
Aşırılık tehlikeler doğurabilir.
Berlin Olımpiyatları’nda , Josse Owens ,bir sürü rekor kırmış ve yılın en kusursuz atleti olarak alkışlanmıştır.Kendi anlatımına göre ,yüz metrelik koşunun deparında soluğunu tutmuş ve bu da ,ona, bütün rakiplerini geride bırakan bir efor sağlamıştır

Ne öğrenmek istersen
formu doldurup iletmen yeterli

Lütfen eğitimlerinizi THINK’e bağlı eğitmenlerden aldığınızdan emin olunuz.!


UYARI: İşbu web sitesi içerisinde yer alan herhangi bir bilgi ya da yapılan hiçbir çalışma tedavi amacı taşımamak olup sağlık hizmeti niteliğinde değildir. Tanı ve tedavi mutlaka bir doktor tarafından yapılması gereken son derece ciddi bir işlemdir. Her türlü hastalık ve sair tedavi gerektiren sorunlarınız için lütfen doktorunuza danışınız.